Podmínky exekuce na plat se od 1.4.2020 mění. Jak?

V případě, že vaše půjčování peněz nakonec skončilo exekucí, pravděpodobně byste byli rádi, abyste se do této situace nikdy nedostali. Zkušenost s exekucí samozřejmě není příjemná, ale je to zákonná forma, jak se může věřitel vypořádat s dlužníkem, který neplnil své závazky. Pokud už se vás exekuce týká, samozřejmě vás zajímají její podmínky. S exekucí například souvisí takzvaná nezabavitelná částka, což je část platu, která vám nesmí být zabavena na splacení dluhů. V tomto ohledu přichází změna od 1.4.2020 a nebude jediná. Pojďme se tedy v našem článku podívat na to, co se přesně mění a jak.

Nezabavitelné minimum se letos mění třikrát

Dobrou zprávou pro dlužníky, horší potom už pro věřitele, je skutečnost, že v roce 2020 roste nezabavitelné minimum. To je tedy částka, kterou nesmí exekutor strhnout dlužníkovi ze mzdy nebo jiného jeho příjmu. Exekuce a práva dlužníka se v tomto ohledu letos budou měnit dokonce třikrát. První valorizace proběhla už k 1.1.2020, přičemž další přichází s datem 1.4.2020. Ještě nás potom čeká další navýšení nezabavitelné částky, a to k 1.7.2020, kdy se bude měnit konstrukce nezabavitelných částek. V konečném důsledku to znamená:

  • Mnoho změn v jednom roce
  • Dlužníci si letos opět polepší
Přečtěte si:  Exekuce a osobní bankrot

Není to pouze tento rok, ale už rok uplynulý, kdy se tyto záležitosti mnohokrát měnily. Pokud se takto často mění pravidla, přináší to samozřejmě více práce také účetním. Trojnásobná změna nezabavitelného minima v roce 2020 je pak rozhodně rekordní.

Skutečnost, že si letos dlužníci opět polepší, není příliš dobrým motivačním signálem směrem k dlužníkům jako takovým. Na druhou stranu se asi není čemu divit, že zejména s ohledem na přirozeně rostoucí životní minimum, poroste také nezabavitelná částka.

Od 1.4.2020 se zvedá životní minimum

Výše jsme zmínili, že na navyšování nezabavitelné částky má vliv celá řada okolností. V případě data 1.4.2020, tedy druhého navýšení v průběhu roku 2020, se jedná o nejtypičtější případ, tedy zvyšování hranice životního minima. Od 1.4.2020 se tedy zvyšuje životní minimum, kdy je dlužno dodat, že poměrně dlouho stagnovalo. Nebylo změněno od 1.1.2012, což je opravdu vcelku dlouhé období. Nyní dochází k navýšení životního minima:

  • O 13,2 %
  • Na částku 3 860 Kč

Původní částka životního minima potom byla 3 410 Kč. Životní minimum je považováno za společensky uznanou hranici peněžních příjmů, které mohou zajistit výživu a ostatní základní osobní potřeby. Zároveň stoupá také existenční minimum, které roste z částky 2 200 Kč na 2 490 Kč. Existenční minimum je pak považováno za minimum k přežití.

Přečtěte si:  Exekuce na výživné

Spočítejte si výši exekuce na plat

Protože zabavování příjmu, patří k jedněm s nejtypičtějších nástrojů, jak lze odškodnit věřitele, možná právě vás bude zajímat, jak si spočítat, kolik vám vlastně z vaší mzdy zůstane. K tomu se vám může hodit kalkulačka exekuce, kde jednoduše zadáte svou čistou měsíční mzdu, počet vyživovaných osob a zda se jedná o přednostní pohledávku. Zjistíte tak informace o srážkách ze mzdy a o tom, kolik peněz vám tedy zbude.

Každou půjčku je potřeba si rozmyslet

Pravděpodobně nyní již víte, že je velmi důležité předcházet situacím, abyste se dostali do křížku s exekutorem. Příčinou je samozřejmě vždy nehrazení svých závazků v řádném termínu. Potom vás právě může postihnout exekuce na plat a srážky ze mzdy. Do značné míry s tím souvisí také to, že každou půjčku je potřeba si dobře rozmyslet. Pokud už člověk potřebuje peníze, je nutné si zjistit, která půjčka je pro vás skutečně výhodná. V tomto ohledu vám může velmi pomoci srovnání půjček, které tak můžete využít třeba do budoucna. Mezi výhodnější půjčky patří zpravidla ty s nízkým RPSN maximálně v jednotkách procent, a také půjčky bez skrytých poplatků a sankcí.