Přednostní pohledávky

Pro výpočet exekuce ze mzdy je rozhodující to, jestli jedná o přednostní pohledávky, nebo jestli je exekuce na plat nařízena pro nepřednostní pohledávky. Pokud jsou totiž srážky z platu prováděny kvůli přednostní pohledávce, je stržena větší část peněz.

Co jsou to přednostní pohledávky

Jaké pohledávky patří mezi přednostní, určuje zákon. Jedná se o zákon č. 99/1963 Sb., (občanský soudní řád). Přednostní pohledávky jsou pak vyjmenované v paragrafu § 279 písmeno 2. Mezi přednostní pohledávky pro případ exekuce na plat jsou tedy tyto:

 • Pohledávky za neuhrazené výživné (alimenty)
 • Pohledávky za náhrady škody, které byly způsobeny ublížením na zdraví
 • Pohledávky za náhradu škody způsobenou úmyslnými trestnými činy
 • Dluhy za nezaplacené daně a související poplatky
 • Dluhy a pohledávky za přeplatky na sociálních dávkách z nemocenského pojištění, z důchodového pojištění nebo z úrazového pojištění
 • Pohledávky na pojistném pro sociální zabezpečí nebo neuhrazení příspěvky na státní politiku zaměstnanosti
 • Neuhrazené platby na zdravotní pojištění a na úrazové pojištění
 • Pohledávky za neuhrazené příspěvky na výživu dítěte, anebo příspěvků na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče
 • Pohledávky za přeplatky v rámci podpory v nezaměstnanosti nebo podpory při rekvalifikaci
 • Pohledávky za přeplatky na sociální dávky
 • Pohledávky náhrady mzdy, platu poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů nebo (od 1. 1. 2011) v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti

Všechny ostatní pohledávky, které nejsou vyjmenované zákonem, se tak považují za nepřednostní. To se tedy týká i různých dluhů za neuhrazené půjčky od banky, spotřební úvěry nebo další neuhrazené splátky.

Výživné a přednostní pohledávky

Pro pohledávky na výživném (nezaplacené alimenty) pak v rámci přednostních pohledávek platí ještě jedna výjimka. Pohledávky na výživném jsou totiž „zvýhodněny“ a při provádění exekuce na plat jsou vždy placeny jako první.

V případě že má zaměstnanec více exekucí současně a jsou mezi nimi různé přednostní i nepřednostní pohledávky a také je současně vymáháno neuhrazené výživné, tak postup úhrady je následující: Na přednostní pohledávky se použije druhá třetina z částky, kterou je možné zabavit po odečtení nezabavitelného minima. Pokud tato částka nestačí na úhradu výživného, použije se i první třetina, která je určena na nepřednostní pohledávky.

Tip pro vás: Podívejete se na Potřebuji půjčit peníze. Také by vás mohla zajímat Půjčka bez ručitele.

Přednostní pohledávky a dobrovolné srážky ze mzdy

Všechny pohledávky uvedené v seznamu výše se považují za přednostní pohledávky i v případě, že není nařízena exekuce ze mzdy a strhávání probíhá na základě dobrovolného souhlasu se srážkami ze mzdy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..