Jak zabránit exekuci

Mnoho z těch, kdo mají dluhy, se dopouští zbytečných chyb. Minimálně části exekucí by se dalo zabránit, kdyby dlužníci dodržovali základní pravidla. Podívejte se nyní na souhrn nejčastějších chyb a doporučené rady, jak zabránit exekuci

Jak zabránit exekuci? Neignorujte své dluhy

Asi ta nejhorší a současně i nejčastější chyba všech dlužníků spočívá v tom, že se snaží své dluhy ignorovat, tvářit se že nejsou a doufat že se to samo nějak časem vyřeší. To je jedna z největších chyb. Přitom minimálně části exekucí by se dalo zabránit, pokud by se dlužníci zajímali o to, co a kde dluží. Často se také stává i to, že věřitel navrhne soudu provedení exekuce pro dluh, který je již proveden. Pokud ale dlužník nepodá včas k soudu námitku, že dluh je již promlčený, soud exekuci schválí a nařídí její provedení. Často jsou tak vymáhány i ty dluhy, které jsou již dávno promlčeny. A lidé musí platit jen proto, že se o svoje dluhy nestarají.

Jak zabránit exekuci? Přebírejte si poštu

Nejjednodušší způsob jak zabránit hrozící exekuci je přebírat si poštu. Díky tomu že v ČR platí podle zákona fikce o doručení, tak se má za to, že příslušný dopis byl doručen po uplynutí lhůty. Obrana, že jste žádný dopis nedostali, vám nepomůže. Soudy se tak brání proti těm, kdo se vyhýbají přebíraní pošty a myslí si, že tím svoje dluhy a exekuce jednoduše vyřeší. Tohle ale určitě není způsob jak zabránit exekuci. Nic to neřeší.

Právě naopak. Pokud byste si přebírali poštu a včas podali námitku nebo se dostavili k soudu, tak je možné mnohým dluhům a exekucím zabránit. Také dosáhnete toho, že i když bude nařízena exekuce, tak budete platit mnohem nižší poplatky nebo úroky.

Jak na exekuce? Nejčastější chyby a omyly

Mnoho dlužníků žije v představě, že někde dluží jen „pár stovek“, takže jim vlastně nic nehrozí, protože takto malou částku přece nikdo nebude vymáhat. To je ale velký omyl. K základní částce dluhu, která opravdu může být doslova jen pár korun, se neustále načítají úroky z prodlení. A pokud se celá věc dostane před soud, naskakují poplatky za soud, za právníky. I exekutor si pak přidá podstatnou částku. Za provedení exekuci si může naúčtovat tisíce korun. Z dluhu, který měl na začátku jen „pár stovek“ je pak ve chvíli, kdy dojde na exekuce, suma převyšující deset nebo dvacet tisíc korun.

Jak se bránit exekuci

Je poměrně hodně rozšířená pověra, že exekutor má neomezená pravomoci a že se proti němu nedá nijak bránit. Tak to ale není. Zákon je sice spíše na straně věřitele a exekutora, ale i dlužník má svoje práva.

Pokud je vám doručeno rozhodnutí o nařízení exekuce, máte lhůtu 15 dní na to, abyste podali dovolání. Můžete podat jak odvolání tak popřípadě návrh na zastavení exekuce nebo návrh na její zrušení.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *