Exekuce na plat – nejčastější dotazy

Na této stránce je uvedeno několik nejčastějších dotazů ohledně exekuce na plat. Pokud by vás zajímalo něco dalšího, co se týká exekuce ze mzdy, nebo máte jiný dotaz, který se týká jiného typu exekuce, pak použijte naši online poradnu exekuce.

Otázka:Přišla mi exekuce na plat a od zaměstnavatele dostávám kromě platu i diety, bude se jich exekuce také týkat?

Rady exekuce: Ne, zákon o provádění exekuce na mzdu jasně mluví o tom, že exekuční srážky z paktu se nevztahují na příjmy, které zaměstnanec dostává jako náhradu nákladů spojených s výkonem zaměstnání. Jedná se především o cestovní náhrady, stravné při služebních nebo pracovních cestách, diety, úhrady za vlastní pracovní nástroje nebo pomůcky.

Otázka: Týká se exekuce na plat i prémií?

Rady exekuce: Ano pro výpočet exekuce z platu se používají všechny příjmy, včetně mimořádných odměn nebo dalších příjmů. To platí pro souběžné příjmy z dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Exekuce na plat můžete také postihnout všechny další příjmy dlužníka včetně podpory v nezaměstnanosti, důchodu, sociální dávky atd.

Otázka: Započítá se nezabavitelná částka na manželku, i když manželka pracuje?

Rady exekuce: Ano, nezabavitelná částka 1 331,50 Kč se při výpočtu exekuce započítává i v případě že má manželka vlastní příjem. To samé pak platí i pro případ že je exekuce na plat nařízena u obou manželů. Oba manželé si mohou započítat nezabavitelnou částku na děti i na manžela.

Otázka: Je nějaké nezabavitelné minimum u exekuce na účet?

Rady exekuce: V případě exekuce na bankovní účet má dlužník právo vybrat si ze svého účtu v bance částku, která odpovídá dvojnásobku životního minima (tedy za předpokladu, že tuto částku má n bankovním účtu k dispozici). Tato částka může být vybrána pouze jednou za celou dobu trvání exekuce a nelze ji tedy vybírat opakovaně každý měsíc a to i přes to, že na účet dlužníkovi chodí celá výplata

Otázka: Může exekutor nařídit exekuci na bankovní účet manželky pro dluhy manžela?

Rady a exekuce: Ano to může. Platí totiž, že úhradu dluhů manžela (i těch, které vznikly před manželstvím), může exekutor vymáhat v rámci společného majetku manželů. Bankovní účet (resp. finance na účtu) manželky spadá do společného majetku. Exekutor tedy může vymáhat peníze i touto cestou

Otázka: Může mi zaměstnavatel provádět srážky ze mzdy i bez mého souhlasu?

Rady exekuce: Ano, ale pouze v případech, které jasně určuje zákon. Jedná se především o srážky na daně, sociální a zdravotní pojištění a v některých dalších případech. Zaměstnavatel může dále provádět srážky i v případě, že je nařízena exekuce na plat. Ve všech ostatních případech může zaměstnavatel provádět srážky ze mzdy jen na základě písmenné dohody o srážkách ze mzdy, kterou podepsal zaměstnanec

Otázka: Exekuce na plat a podpora v nezaměstnanosti?

Rady a exekuce: Exekuce na plat může být vedena i proti dávkám vypláceným jako podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci od úřadu práce. Pravidla pro výpočet srážek jsou stejné, jako když jsou exekuční srážky prováděny zaměstnavatelem. I nezaměstnanému musí zůstat z podpory nezabavitelná částka.

One comment

  1. Dobrý den,

    mám právo dostat deponované peníze po zrušení exekuce zpět od mzdové účetní nebo je může použít na pokrytí další exekuce? Děkuji.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..