Nezabavitelná částka

Pro výpočet exekuce ze mzdy je rozhodující výše nezabavitelné částky. Od ní se pak odvíjí další výpočet. Základní nezabavitelná částka na jednotlivce je v roce 2011 5 326,00 Kč. Pozor ale na to, že nezabavitelná částka, a to kolik peněz vám zůstane, pokud je vám nařízena exekuce na plat, jsou dvě různé věci.

Jak se počítá nezabavitelná částka

Výpočet nezabavitelné částky při provádění exekuce na mzdu vyplývá z příslušného zákon, a v tomto případě se jedná o nařízení vlády č. 595/2006 Sb. Nezabavitelná částka se skládá ze dvou částek:

  • Životní minimum pro jednotlivce
  • Normativní náklady na bydlení

Životní minimum jednotlivce je v roce 2011 částka 2011 Kč měsíčně.  Normativní náklady na bydlení jsou pak stanoveny pro rok 2011 na 4 863 Kč. (na rozdíl od nároku na přídavky na bydlení, zde nerozhoduje místo kde bydlíte, používá se jednotná částka pro celou ČR).

Základní nezabavitelná částka 2011

V případě exekuce na plat, ale zaměstnanec nemá nárok na celou tuto částku, ale pouze na dvě třetiny. Takže základní nezabavitelná částka pro jednotlivce je stanovena na 5 326 Kč.

Toto je tedy to základní minimum, které vám musí zůstat vždy bez ohledu na typ exekuce. V praxi má ale zaměstnanec nárok na větší sumu.

Nezabavitelná částka – manželka a děti

Základní nezabavitelná částka může být navýšena v případě, že zaměstnanec, kterému byla nařízena exekuce na plat má manželku nebo nějaké nezaopatřené dítě. V takovém případě se pak nezabavitelné minimum navyšuje o 1 331,50 Kč.

Příklad: Zaměstnanec, který má ženu a 3 děti:

  • Základní nezabavitelná částka = 5 326,00 Kč
  • Nezabavitelná částka na manželku = 1 331,50 Kč
  • Nezabavitelná částka na dítě = 3x 1 331,50 Kč
  • Celkem tedy = 10.652 Kč

Nezabavitelná částka při exekuci na plat

Stanovení základní nezabavitelné částky je pak rozhodující pro další výpočet exekuce na plat. Ten se provádí tak, že od čisté mzdy se odečte toto základní nezabavitelné minimum. Částka, která zůstane, se zaokrouhlí na celé koruny a na částku která je dělitelná 3.

Zbylá částka se pak rozdělní na třetiny, přičemž platí, že první třetina jde automaticky na úhradu nepřednostních pohledávek. Druhá třetina je pak určena na úhradu přednostních pohledávek, pokud zaměstnanec má pouze nepřednostní pohledávky, tak mu tato třetina zůstává. Třetí třetina pak náleží zaměstnanci.

Tip pro vás: Podívejete se na Půjčka pro podnikatele. Také by vás mohla zajímat Půjčka na auto.

Pozor ale na to, že maximální výše částek, které náleží zaměstnanci, může být pouze 2x 2 663 Kč. Takže pokud rozdíl čisté mzdy a základní nezabavitelné částky přesahuje 7 989 Kč, pak zbytek nad tuto částku může být zabaven na exekuce bez omezení.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..