Peníze, na které exekuce nedosáhne

Máte-li pocit, že dostat se do dluhů znamená nemít už šanci dostat se zas nahoru, příliš se nemýlíte. Necháte-li zajít svou situaci tak daleko, že vás začnou stíhat exekutoři, jen těžko se hledá cesta ze začarovaného kruhu zase ven.

Mzda

Jste-li zaměstnáni v řádném pracovním poměru, s největší pravděpodobností bude prvním, po čem exekutor půjde, vaše výplata. V rámci toho, zda vymáhá přednostní či nepřednostní pohledávku, vám bude zaměstnavatel nucen strhnout patřičnou část mzdy ještě před jejím vyplacením a odeslat ji na účet exekutorem určený. Od ledna letošního roku může exekutor stejným způsobem obstavit i mzdu dlužníkova manžela či manželky.

Účet

Abyste se předčasně neradovali, jak snadno jste z toho vyklouzli, exekutor vám, s největší pravděpodobností, obstavil i účet. Čímž se dostáváte do bludného kruhu. Výplata, respektive její torzo, vám byla odeslána na účet, účet blokuje exekutor, který veškeré finanční prostředky, včetně bankou povoleného přečerpání, zabaví.

Přečtěte si:  Exekuce na výživné

Pokud máte na účtu dostatek prostředků na uhrazení dluhu a nezareagovali jste včas, teď už nic nezmůžete. Exekutor účet neuvolní, čímž ztrácíte možnost dluh dobrovolně uhradit. Navíc v případě takovéto „zdvojené“ exekuce, nemáte ani na zaplacení nájmu, ani na jídlo – jedině, že byste si šli někam vypůjčit… Podobné situaci se dá zabránit jen domluvou se zaměstnavatelem, aby vám mzdu po exekuci vyplácel v hotovosti. Přestože zaměstnavatelé na takovouto dohodu vcelku běžně přistupují, pohybuje se na hraně zákona. Ohledně účtů pak platí totéž, co u mzdy, od ledna letošního roku exekutor může obstavit i účet vašeho zákonného partnera – a také to udělá.

Peníze vašich dětí

Hrozí-li vám exekuce, pak dobrá rada zní – nechejte si dětské přídavky nebo výživné na nezletilé děti zasílat složenkou! Přijdou-li na účet, budou zabaveny, přestože jde o peníze, které vám de facto nepatří. Nemyslete si ovšem, že jste na to vyzráli – peníze jsou v bezpečí jen potud, pokud jsou „na složence“. Jakmile složenku na poště vyberete, může vám exekutor zabavit veškerou hotovost nad 1 000 korun.

Přečtěte si:  Půjčky peněz včera a dnes