Peníze, na které exekuce nedosáhne

Máte-li pocit, že dostat se do dluhů znamená nemít už šanci dostat se zas nahoru, příliš se nemýlíte. Necháte-li zajít svou situaci tak daleko, že vás začnou stíhat exekutoři, jen těžko se hledá cesta ze začarovaného kruhu zase ven.

Mzda

Jste-li zaměstnáni v řádném pracovním poměru, s největší pravděpodobností bude prvním, po čem exekutor půjde, vaše výplata. V rámci toho, zda vymáhá přednostní či nepřednostní pohledávku, vám bude zaměstnavatel nucen strhnout patřičnou část mzdy ještě před jejím vyplacením a odeslat ji na účet exekutorem určený. Od ledna letošního roku může exekutor stejným způsobem obstavit i mzdu dlužníkova manžela či manželky.

Účet

Abyste se předčasně neradovali, jak snadno jste z toho vyklouzli, exekutor vám, s největší pravděpodobností, obstavil i účet. Čímž se dostáváte do bludného kruhu. Výplata, respektive její torzo, vám byla odeslána na účet, účet blokuje exekutor, který veškeré finanční prostředky, včetně bankou povoleného přečerpání, zabaví.

Pokud máte na účtu dostatek prostředků na uhrazení dluhu a nezareagovali jste včas, teď už nic nezmůžete. Exekutor účet neuvolní, čímž ztrácíte možnost dluh dobrovolně uhradit. Navíc v případě takovéto „zdvojené“ exekuce, nemáte ani na zaplacení nájmu, ani na jídlo – jedině, že byste si šli někam vypůjčit… Podobné situaci se dá zabránit jen domluvou se zaměstnavatelem, aby vám mzdu po exekuci vyplácel v hotovosti. Přestože zaměstnavatelé na takovouto dohodu vcelku běžně přistupují, pohybuje se na hraně zákona. Ohledně účtů pak platí totéž, co u mzdy, od ledna letošního roku exekutor může obstavit i účet vašeho zákonného partnera – a také to udělá.

Přečtěte si:  Více exekucí na jednom platu

Peníze vašich dětí

Hrozí-li vám exekuce, pak dobrá rada zní – nechejte si dětské přídavky nebo výživné na nezletilé děti zasílat složenkou! Přijdou-li na účet, budou zabaveny, přestože jde o peníze, které vám de facto nepatří. Nemyslete si ovšem, že jste na to vyzráli – peníze jsou v bezpečí jen potud, pokud jsou „na složence“. Jakmile složenku na poště vyberete, může vám exekutor zabavit veškerou hotovost nad 1 000 korun.