Osobní bankrot znamená zastavení exekuce

Pakliže jste se dostali do nepříjemné životní situace a máte řadu dluhů, které nezvládáte splácet, je exekuce na váš plat otázkou velice krátkého času. Pravidla pro výpočet exekučních srážek jsou velice přísná a složitá. Záleží samozřejmě také na tom, co a komu dlužíte. Jinak je přistupováno k vymáhání pohledávek přednostních, což je např. výživné na nezletilé dítě, jinak k pohledávkám ostatním. Záleží také na pořadí, ve kterém byly exekuční příkazy zaměstnavateli doručeny.

Dopady exekuce na plat

Dopady exekuce, která byla nařízena na váš příjem jsou velice tvrdé, a to zejména tehdy, jestliže jsou exekuovány i přednostní pohledávky, u nichž je možno strhávat ze mzdy podstatně vyšší částku. Jestliže si připočítáte i fakt, že exekutor vám s největší pravděpodobností neobstavil jen výplatu, ale i účet, kam její chatrné zbytky dojdou, zbývají vám jen oči pro pláč, a to zejména v případě, že ještě ne všechny vaše pohledávky došly do stádia exekuce. Nebudete mít peníze na nájem, na jídlo, na splátky, zkrátka na nic a je docela dobře možné, jsou-li vaše dluhy vysoké, že exekutor bude svá práva uplatňovat i na mzdě a účtu vašeho manžela či manželky.

Přečtěte si:  Půjčky peněz včera a dnes

Zákonný způsob zastavení exekuce

Existuje však zákonný způsob, jak roztočený kolotoč zastavit a z dluhové spirály vystoupit jednou pro vždy. Od roku 2008 je v platnosti Insolvenční zákon, který každému jedinci umožňuje zažádat o oddlužení, tzv. osobní bankrot. Splňujete-li dané podmínky: trvalý příjem, schopnost uhradit v průběhu pěti let alespoň 30% stávajících dluhů, více věřitelů a dluhy, které nepocházejí z podnikatelské činnosti – máte napůl vyhráno. Návrh na oddlužení zastavuje s okamžitou platností všechny exekuce, které již jsou v běhu a znemožňuje uvalení dalších. Přestože oddlužení znamená 5 let přežívání, stále na tom budete lépe než s řadou exekucí.