Exekuce na řidičský průkaz

Rozšířili jste řady rodičů samoživitelů a bohužel i vy patříte k těm, kdo marně od svého ex partnera vymáhají výživné pro vaše nezletilé děti? Dlužné částky narůstají a vy se opakovaně dočkáte jen slibů a dalších a dalších zaručených termínů či s vámi váš bývalý – bývalá vůbec nekomunikují?

Exekuce na plat

Nejhorší, co můžete udělat, je rezignovat. Navíc peníze nepatří ze zákona vám, ale vašim dětem a byli byste špatnými správci jeho financí, kdybyste to nechali jen tak. Neváhejte se ozvat, a to hodně hlasitě. obraťte se na soud, obraťte se na policii. Znáte-li zaměstnavatele druhého z rodičů, máte napůl vyhráno. U nezletilého dítěte soud zdarma nařídí exekuci na jeho příjem, kdy výživné bude ze zákona přednostní pohledávkou.

Přečtěte si:  Exekuce na plat není konečná!

Zanedbání povinné výživy

Nebojte se ani podat na nezodpovědného rodiče trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy. Tento krok má sice mnohá úskalí, ale v určitých případech uspět můžete. Často neplatiče vyděsí natolik, že zaplatí dobrovolně alespoň něco.

Zadržení řidičského oprávnění

A navrch je tu poměrně nová možnost – můžete soud, zejména v případech, kdy jiná cesta není, požádat o zadržení řidičského oprávnění povinného rodiče, do doby, než dojde k úhradě dlužného výživného v plné výši. Soud může váš návrh zamítnout pouze v případě, že řidičský průkaz povinný rodič potřebuje k výkonu svého povolání, což tento musí doložit – což znamená, že získáte adresu jeho zaměstnavatele… A můžete žádat o provedení exekuce na mzdu. Možnost exekuce řidičského průkazu je v pravomoci soudu od ledna letošního roku a dosavadní zkušenosti ukazují, že je velmi účinná.

Přečtěte si:  Oddlužení je naprosto jednoduché