Exekuce na řidičský průkaz

Rozšířili jste řady rodičů samoživitelů a bohužel i vy patříte k těm, kdo marně od svého ex partnera vymáhají výživné pro vaše nezletilé děti? Dlužné částky narůstají a vy se opakovaně dočkáte jen slibů a dalších a dalších zaručených termínů či s vámi váš bývalý – bývalá vůbec nekomunikují?

Exekuce na plat

Nejhorší, co můžete udělat, je rezignovat. Navíc peníze nepatří ze zákona vám, ale vašim dětem a byli byste špatnými správci jeho financí, kdybyste to nechali jen tak. Neváhejte se ozvat, a to hodně hlasitě. obraťte se na soud, obraťte se na policii. Znáte-li zaměstnavatele druhého z rodičů, máte napůl vyhráno. U nezletilého dítěte soud zdarma nařídí exekuci na jeho příjem, kdy výživné bude ze zákona přednostní pohledávkou.

Zanedbání povinné výživy

Nebojte se ani podat na nezodpovědného rodiče trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy. Tento krok má sice mnohá úskalí, ale v určitých případech uspět můžete. Často neplatiče vyděsí natolik, že zaplatí dobrovolně alespoň něco.

Přečtěte si:  Bez exekuce za několik minut

Zadržení řidičského oprávnění

A navrch je tu poměrně nová možnost – můžete soud, zejména v případech, kdy jiná cesta není, požádat o zadržení řidičského oprávnění povinného rodiče, do doby, než dojde k úhradě dlužného výživného v plné výši. Soud může váš návrh zamítnout pouze v případě, že řidičský průkaz povinný rodič potřebuje k výkonu svého povolání, což tento musí doložit – což znamená, že získáte adresu jeho zaměstnavatele… A můžete žádat o provedení exekuce na mzdu. Možnost exekuce řidičského průkazu je v pravomoci soudu od ledna letošního roku a dosavadní zkušenosti ukazují, že je velmi účinná.