Více exekucí na jednom platu

Patříte k nenapravitelným hříšníkům a dlužíte všude, kam se podíváte? Ať již jste se do této situace dostali vlastní nezodpovědností nebo souhrou náhod a špatných okolností, čekají vás, až vašim věřitelům dojde trpělivost, krušné časy.

Exekuce na mzdu povinného

Půjčí-li vám někdo peníze a vy se nemáte k vracení, obdržíte napřed jednu, pak druhou upomínku, možná to věřitel zkusí ještě s některou z mnoha inkasních agentur a pak se obrátí na soud s žádostí o vystavení exekučního výměru. Exekutor pak s platným příkazem v ruce nebude váhat a lze předpokládat, že v prvé řadě se pokusí uspokojit věřitele exekucí na vaši mzdu a účet.

Přečtěte si:  Osobní bankrot znamená zastavení exekuce

Přednostní pohledávky

Jestliže se na mzdové účtárně zaměstnavatele sejde více příkazů k exekuci na mzdu jednoho a téhož zaměstnance, pamatuje zákon na přesné pořadí v jakém mají být pohledávky uspokojeny. Bez ohledu na všechno ostatní přicházejí jako první na řadu tzv. pohledávky přednostní, které lze srážet ze mzdy až do té míry, že povinnému zbude jen životní minimum a minimum na zaplacení bydlení. Které pohledávky se považují za přednostní? Nejčastěji to bývají pohledávky výživného, dále pak pohledávky náhrady škody způsobené poškozenému ublížením na zdraví, náhrady škody způsobené úmyslnými trestnými činy, daně a poplatky, přeplatky na dávkách nemocenského a důchodového pojištění, pohledávky pojistného na sociální zabezpečení a řada dalších.

Přečtěte si:  Exekuce a osobní bankrot

Další exekuce na řadě

Jestliže po uspokojení přednostních pohledávek zbývá ještě možnost uspokojení dalších pohledávek, jsou tyto uspokojovány v pořadí, ve kterém byly exekuce stanoveny. Ostatní věřitelé, na které se z platu nedostalo, musí buďto trpělivě čekat – a načítat úroky a pokuty, nebo se pokusit uspokojit svou pohledávku jiným způsobem.