Hodně se mluví o tom, že od ledna tohoto roku mají exekutoři právo obstavit rovněž příjem a účet dlužníkova manžela či manželky. Uvědomujete si však, co všechno to skutečně v praxi znamená?
Nejen dluhy ze spotřebitelských úvěrů
Zatímco při žádosti o poskytnutí např. hypotéky banky většinou vyžadují souhlas obou manželů, pokud není žadatelem svobodná osoba, o spotřebitelský úvěr nebo nebankovní půjčku může každý zažádat zcela bez vědomí svého protějšku, čímž jej ovšem při současné právní úpravě vystavuje riziku splácení dluhu, na jehož vzniku se sám nijak nepodílel.
Zároveň vám však exekutor může obstavit výplatu třeba v případě, že váš manželský protějšek nehradí soudem stanovené výživné. Můžete se tak nedobrovolně stát štědrým živitelem jeho potomků z předchozích svazků, zatímco vaše vlastní děti budou živořit z existenčního minima.
Společné jmění…
Rovněž je každý zodpovědný za pohledávky vzniklé v době trvání manželství, přestože toto již bylo soudem rozvedeno a majetek ať již dohodou nebo soudním rozhodnutím vypořádán. Váš bývalý neplatí, co má? Např. splátky na auto, které jste si kdysi v manželství pořídili a které připadlo při majetkovém vypořádání jemu? Nejenže se dostáváte do situace, kdy vám exekutor na splátky klidně zabaví výživné, které pro vás od bývalého jiný vymohl, ale ještě může uvalit srážky na plat vašeho současného manželského partnera, a to bez ohledu na to, že autem jezdí někdo úplně jiný.
Formální manželství
Řada lidí spíše z pohodlnosti setrvává po mnoho let ve formálním manželství čistě proto, že se jim nechce zabývat se rozvodem. Manželé společně nežijí ani nehospodaří, každý má dávno jiného partnera a svůj zcela oddělený život. Takovéto uspořádání se však, vzhledem k novým skutečnostem, stává ještě nebezpečnějším než doposud.