Na které věci exekutor nemůže?

Nějak jste se do toho zamotali a na dveře vám každou chvíli zaklepe exekutor? Nebo už se dokonce stalo a vy jste naprosto zaskočeni jeho zásahem? Stali jste se obětí své dobré vůle a exekutor vám u přátel či příbuzných zabavil něco z vašeho osobního majetku? Co vlastně exekutor zabavit může a co už ne a jak se bránit, máte-li pocit, že nebyl v právu?

Zařízení domácnosti

Zde by exekutor neměl zabavit běžné věci nutné pro chod domácnosti, pokud nemají vysloveně vysokou hodnotu. Koženou sedací soupravu zcela jistě neuhájíte. Diskutabilní je lednička nebo pračka, protože však – známá česká bolest – zákon v těchto věcech není konkrétní, záleží to víceméně na dobré vůli exekutora.

Přečtěte si:  Nezabavitelná částka

Věci potřebné k výkonu povolání

Exekutor nesmí zabavit věci potřebné k výkonu povolání! Pracujete-li na počítači, musí vám zůstat, potřebujete-li nutně k výkonu povolání automobil, nemůže být do exekuce zahrnut. Mimo dosah exekutora jsou i věci osobní hodnoty. Standardně do této kategorie patří snubní prsteny, ale také např. medaile, které jste získali, atp.

Majetek třetích osob

Může se stát, že se v místě výkonu exekuce nachází majetek třetí osoby. Pokud je na místě prokazatelné, že daná věc dlužníkovi nepatří, měl by ji exekutor nechat být. Pokud ji však zabaví, musí se její majitel bránit. Jestliže se vám něco podobného stalo a máte nezvratný důkaz, např. kupní smlouvu, že věc patří vám, obraťte se přímo na exekutora, aby ji ze seznamu zabaveného majetku vyňal. Pokud tak učiní, počítejte s tou komplikací, že si pro svůj majetek budete muset sami dojet do skladu, a to klidně i do jiného města, exekutor sám vám jej zpět nepřiveze. Pokud jednoznačný důkaz nemáte a musíte se spolehnout např. jen na svědecké výpovědi, nebo s exekutorem není rozumná řeč, budete se muset obrátit s vylučovací žalobou na soud. Náklady této žaloby později můžete požadovat uhradit po dlužníkovi, případně, prokáže-li se, že exekutor si byl dané skutečnosti vědom, po něm.

Přečtěte si:  Kontakty