Hrozí vám exekuce? Pomoci může osobní bankrot

Jedna půjčka střídá druhou, jeden spotřebitelský úvěr vytloukáte úvěrem druhým. Ve schránce se vám najednou začnou hromadit nejrůznější druhy upomínek, které zdárně ignorujete v naději, že na vás věřitel jednoduše zapomene nebo vám dluh odpustí. Nenechte se mýlit, věřitelé nezapomínají a už vůbec neodpouštějí. Pokud budete jednotlivé upomínky ignorovat delší dobu, můžete se propracovat k situaci, v níž u vašich domovních dveří zazvoní exekutor, jenž žlutými nálepkami polepí celý váš byt. Jak tomuto nejčernějšímu scénáři předcházet? Odpověď na vás čeká na následujících řádcích.

Začněte své problémy řešit včas

Pokud budete strkat hlavu do písku, dříve nebo později na tuto skutečnost dojedete. V takovém případě se pouze vyplatí okamžitě situaci řešit a věřitele kontaktovat. Domluvit se můžete buďto na odkladu splátek nebo na nově vytvořeném splátkovém kalendáři. Pokud ani to nepomůže, pak bude nutno sáhnout k mnohem radikálnějšímu řešení.

Přečtěte si:  Jak se vyhnout exekuci a lichvářům? 3 praktické rady pro vás!

Osobní bankrot jako cesta k životu bez dluhů?

Máte-li dva a více věřitelů, závazky, s jejichž splacením jste v prodlení více, než 30 dnů a zároveň dostatečný a pravidelný příjem, díky kterému zvládnete v horizontu pěti let uhradit alespoň 30 % dluhu, pak můžete požádat o oddlužení fyzické osoby neboli osobní bankrot. Ten vám ovšem nemusí být schválen příslušným soudem. Pokud tento soud shledá váš příjem jako nedostatečný nebo dokonce narazí na jiné překážky, bohužel cesta k životu bez dluhů tak jednoduchá nebude.