Co dělat, když máte exekuci na plat?

Exekuce jsou v posledních letech častým problém a postrachem mnoha lidí. Mohou být provedeny různými způsoby, z nichž asi tím nejvíce nepříjemným je exekuce na majetek – k dlužníkovi v takovém případě přijdou až do domu či bytu exekuční vykonavatelé a provedou soupis jeho majetku, případně rovnou jeho věci odvezou. Kromě movitého majetku je samozřejmě možná i exekuce na nemovitosti.

Vedle exekuce na majetek jsou ale velmi časté i exekuce na plat, případně na důchod, běžná je také exekuce na bankovní účet. V případě, že máte exekuci na plat, přináší to spoustu komplikací – jednak vám zůstane jen nezabavitelné minimum, které není moc vysoké, navíc je daleko větší problém získat půjčku. Jaké máte možnosti, pokud u vás byla provedena exekuce na plat a chcete si půjčit?

Malé krátkodobé půjčky může získat skoro každý

Zatímco u banky jste v takovém případě bez šance, u některých nebankovních společností úvěr získat můžete. Jedná se ale hlavně o malé a krátkodobé SMS půjčky, které se hodí např. jako rychlý úvěr do výplaty. Poskytovatelů, kteří tento typ úvěru nabízejí je spousta, jejich přehled najdete např. na některých srovnávačích, kde se vám zobrazí kompletní a přehledně půjčky do 5 000 Kč. Tyto tzv. mikropůjčky jsou snadno dostupné přes internet a je u nich vysoká šance na schválení i u rizikových klientů.

Přečtěte si:  Exekuce na řidičský průkaz

Při výběru půjčky si dejte pozor na podvodníky

V nebankovním sektoru se pohybuje obrovské množství firem i jednotlivců a zdaleka ne všichni jsou poctiví a slušní. Finančně méně gramotní nebo méně zkušení lidé tak mohou snadno sednout na lep podvodníkům, kteří využívají situace a vybírají poplatky od zájemců o půjčku. Pokud chcete mít jistotu, že poskytovatel půjčky je solidní a nechcete zbytečně riskovat, vyplatí se vám použít profesionální srovnání půjček () na nezávislých webových portálech. Kromě jistoty, že nejde o podvod, tak navíc získáte i další výhody – ušetříte spoustu času, který byste jinak strávili hledáním půjčky a přinese vám to i úsporu peněz, která zvláště u vyšších půjček může být docela slušná.

Co dělat, když potřebujete vysoký úvěr v řádu statisíců?

Jak už bylo řečeno, malé půjčky není zas tak těžké získat i s exekucí. Horší je to ale v případě, že potřebujete mnohem vyšší sumu. Například taková půjčka 200 000 Kč už nejde získat jen tak jednoduše vyplněním krátkého formuláře a odesláním online, ale u takto vysoké částky je třeba poskytnout nějakou záruku. Řešením tohoto problému jsou nebankovní půjčky se zajištěním nemovitostí, kde rozhodující nejsou vaše příjmy ani finanční situace, ale klíčová je hodnota nemovitosti, kterou budete za svůj úvěr ručit. Typickým příkladem jsou např. půjčky od společnosti Acema Credit, která se na úvěry se zajištěním specializuje – půjčit si u ní můžete až 5 000 000 Kč a dobu splácení si lze nastavit až na 20 let

Přečtěte si:  Nezabavitelná částka nově vyšší

Exekuce na plat je velmi nepříjemná, ale je třeba si uvědomit, že jde až o krajní řešení, ke kterému dochází až poté, kdy věřitelé vyčerpali všechny možnosti, jak dlužnou částku získat. Pokud vás ještě exekuce nepostihla, ale máte z ní obavy, nečekejte na nejhorší, ale snažte se situaci změnit. Pomoci vám může např. výhodná konsolidace půjček, díky níž si všechny svoje splátky sloučíte do jedné a ještě ušetříte, v některých případech stačí i pouhé refinancování úvěru. Krajním řešením je pak tzv. osobní bankrot neboli oddlužení. To sice také není nic příjemného, ale alespoň se pak nebudete muset bát exekutorů a nejpozději do pěti let budete mít dluhy za sebou.

alles / Pixabay