Výpočet exekuce ze mzdy

Pokud vás zajímá, podle jakých pravidel se provádí výpočet exekuce ze mzdy, tak se podívejte na následující informace. Pro výpočet exekuce ze mzdy je rozhodující to, jestli se jedná o srážky na přednostní nebo nepřednostní pohledávky. Pravidla pro výpočet nezabavitelné částky pak upravuje především nařízení vlády č. 595/2006 Sb.

Výpočet exekuce ze mzdy a nezabavitelné minimum

Každý zaměstnanec, kterému byla nařízena exekuce ze mzdy, má podle zákona nárok, aby mu zůstalo nezabavitelné minimum, které by mu i v případě exekuce na plat mělo zajistit pokrytí základních životních potřeba a pokrýt náklady na bydlení.

Základní nezabavitelné minimum pro jednotlivce je pro rok 2011 částka 5326 Kč. Pokud má zaměstnanec, u kterého se provádí exekuce manželku nebo děti (nezaopatřené děti u kterých trvá vyživovací povinnost), může být základní nezabavitelné minimum navýšeno o částku 1331,50 Kč za každé dítě nebo i za manželku.

Součet základní nezabavitelné částky na zaměstnance a nezabavitelné částky za děti a manželku pak určují to jaké je nezabavitelné minimum. Pokud je čistá mzda zaměstnance nižší než toto minimum, exekuce z platu nemůže být provedena.

Výpočet srážky ze mzdy při exekuci

Pro další výpočet pak je pak rozhodující rozdíl mezi čistou mzdou a nezabavitelnou částkou. Pokud je rozdíl vyšší než 7 989 Kč, vše na 7 989 Kč může být zabaveno bez omezení.

Částka nižší než 7 989 Kč se pak zaokrouhlí na číslo dělitelné třemi (zaokrouhlení se provádí směrem dolů, případný rozdíl tj. 1 – 2 Kč se přičtou k nezabavitelné částce zaměstnance). Další postup pro výpočet exekuce je pak následující:

 • První třetina se použije pro úhradu nepřednostní pohledávky (nebo popř. všech nepřednostních pohledávek, přičemž jejich úhrada se provádí v pořadí, v jakém byly nařízeny)
 • Druhá třetina je určena pro úhradu přednostních pohledávek. Pokud je součástí exekuce na plat i pohledávka za výživné nebo alimenty, je tato pohledávka uspokojena jako první, pokud je více přednostních pohledávek, opět rozhoduje pořadí, v jakém byly doručeny
 • Pokud má zaměstnanec pouze nepřednostní pohledávky, druhá třetina mu zůstává (maximálně se jedná o 2663 Kč)
 • Třetí třetina pak náleží zaměstnanci (maximálně se může jednat o částku 2663 Kč)

Příklad výpočet exekuce ze mzdy

Pan Novák má manželku a dvě děti ve věku 12 a 16 roků. Pracuje u zaměstnavatele a jeho čistá mzda je 17.500 Kč měsíčně. Nyní jeho zaměstnavatel obdržel nařízení k provedení exekuce na částku 60.000 Kč za neuhrazenou půjčku v bance. (jedná se tedy o nepředností pohledávku

Tip pro vás: Podívejete se na Ověřené půjčky na směnku. Také by vás mohla zajímat Peníze v na ruku.

Výpočet exekuce na plat u pana Nováka bude tedy vypadat takto:

 • Základní nezabavitelná částka jednotlivce = 5326 Kč
 • Nezabavitelná částka za manželku a děti = 3x 1331,5 Kč
 • Nezabavitelné minimum celkem = 9320,5 Kč

Výpočet exekuce z platu dále určí, jakou částku je možné strhnout bez omezení (rozdíl čisté mzdy a nezabavitelné částky je vyšší než 7889 Kč):

 • Částka zabavitelná bez omezení = 17500 – 9320,5 – 7989 = 190,50 Kč

Výpočet srážky pro nepřednostní pohledávky

 • Nepřednostní pohledávky = 2663 Kč

Výsledek výpočet exekuce na plat:

Zbytek z částky 7989 Kč zůstává zaměstnanci

 • Čistá mzda pro provedení exekuce = 14 647 Kč
 • Srážky na exekuce = 2 853 Kč

One comment

 1. Dobrý den, Mám dotaz mám exekuci na plat.
  Každopádně mí přijde že mi zaměstnavatel stahuje větší částku.
  Hrubého mám 18.000 dle kalkulačky mám mít cca 15.600 čistého..
  a na výplatu mi došlo 10.716kč
  a dle kalkulačky na exekutorské komoře mi má zůstat cca 13.000…
  Děkuji za odpověď popřípadě radu jak stím bojovat děkuji

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *